Uniwersytet

Na Tajwanie, podobnie jak w wielu krajach Azji, system edukacji wyższej wzorowany jest na systemie amerykańskim.
Po pierwsze, oznacza to, że rok akademicki zaczyna się we wrześniu, a studenci mają możliwość wyboru przedmiotów, w systemie informatycznym, które, poza obowiązkowymi, chcą realizować w danym semestrze. Przez kolejne dwa miesiące, a przed egzaminami połówkowymi (tzw. mid-terms), mamy możliwość zrezygnować z części przedmiotów, utrzymując jednak minimum punktowe, tj. 15 punktów kredytowych na semestr. Punkty te odpowiadają, w przybliżeniu, europejskiemu systemowi ECTS, każdy punkt z danego przedmiotu to jedna godzina wykładów w semestrze, czyli w ciągu osiemnastu tygodni.
Po drugie, wykłady, dla polskiego studenta, wydaja się łatwe, ponieważ nacisk kładziony jest na wyrobienie prawidłowego rozumowania i zdolności szukania informacji, a nie na zapamiętywaniu wielu faktów i danych.
Na uniwersytecie wykładają głownie wykładowcy tajwańscy – rachunkowość, matematyka, ekonomia, ale także i zagraniczni, głownie z Kanady i Nowej Zelandii – wprowadzenie do psychologii, korespondencja handlowa.
Sam kampus położony jest dwadzieścia minut jazdy autobusem od centrum miasta Taoyuan. Na jego terenie umieszczone są akademiki – osobne dla miejscowych i zagranicznych studentów, z podziałem na piętra żeńskie i męskie. Każdy pokój dla dwóch osób, z łazienką i prysznicem, wyposażony jest w piętrowe łóżko, telewizor, lodówkę i klimatyzację. Na korytarzach znajdują się dozowniki z zimną i gorącą wodą. O ile toalety w pokojach wyposażone są w znany nam sedes, o tyle w miejscach publicznych, jak na przykład na kampusie, zamiast niego jest miejsce do kucania, co niewątpliwe znacząco podnosi jego higieniczność.
Po przyjeździe każdy student, po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego udział w zajęciach, zobowiązany jest ubiegać się, w biurze imigracyjnym, o kartę pobytu. Pomoc w wypełnieniu niezbędnych dokumentów i wizytę we wspomnianym biurze , oferowana jest przez biuro ds. studentów zagranicznych. Następnie otrzymuje się kartę studenta, która umożliwia korzystanie z biblioteki, sal gimnastycznych (koszykówka, siatkówka, tenis, baseball i szalenie popularny badminton), a także służy do otwarcia drzwi do sal wykładowych, ułatwiając tym samym wykładowcom prowadzącym zajęcia, sprawdzanie listy obecności. Do nauki języka chińskiego wykorzystywana jest szeroka gama pomocy naukowych – programy komputerowe, strony internetowe, filmy instruktażowe na kanale youtube.com, filmy i bajki, i oczywiście podręczniki.
Sale wykładowe wyposażone są w multimedialne rzutniki i dostęp do internetu, a także wszechobecną klimatyzację. Wykłady trwają dwie lub trzy godziny, z dziesięciominutową przerwą co pięćdziesiąt minut.
W podziemiach znajdują się księgarnia, sklep, parking oraz wiele restauracyjek serwujących lokalne i zachodnie dania. Chleba niestety nie stwierdzono, a nie mówiącym po chińsku pozostaje zamawianie dań z obrazka – o ile te akurat są, na chybił trafił lub głodowanie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza